21
.
09
.
2023
Nationalt

Ny ledelse i AKBU

Vi er begejstrede over at kunne præsentere en ny ledelse i AKBU bestående af Christian Tychsen, Majbrit Strange og Stine Bang-Mørch.

Ny ledelse i AKBU

Vi er begejstrede over at kunne præsentere en ny ledelse i AKBU bestående af Christian Tychsen, Majbrit Strange og Stine Bang-Mørch.

Siden Søren Sørensen meddelte sin afsked som daglig leder af AKBU, har vi som bestyrelse arbejdet med at finde en god vej frem for AKBU. Søren har bygget et stærkt team i AKBU og haft teamledelse for øje, så vi kan spille hinanden gode og hver kan bringe sit til bordet. Denne filosofi har vi arbejdet videre med i tankerne og ansættelsesprocessen.

Fremover bliver AKBU ledt af et team med Christian Tychsen som teamleder, og leder af vores indsats for teens & unge,- samt netværk til vores kirker og skoler.

Majbrit Strange fortsætter som leder af arbejdet med børn & juniorer, nye projekter og netværk til andre B&U organisationer.

Stine Bang-Mørch bliver sekretariatsleder, bl.a. med ansvar for bogholderiet, medlemsregistrering og kontakt til lokalforeningerne.

Det bliver en spændende konstellation, hvor bestyrelsen træder tæt på bl.a. med formand Simon Tind – og Søren Sørensen, der netop er valgt ind i bestyrelsen og vil overse vores udlandsarbejde. Vi er taknemmelige for, at Søren fortsat er en del af løsningen fremover.

Christian kommer fra en stilling som præst i Silkeborg Frikirke, som han for nyligt har opsagt. Han bliver ansat to dage i AKBU, hvilket kombineres med en ansættelse i Kirkeibyen Kolding på 3 dage. Samtidig går både Majbrit og Stine op i tid og ansvar i organisationen.

AKBU er i vækst og udvikling på samtlige fronter og vi glæder os til at fortsætte det stærke samarbejde med vores foreninger og baglandet i Apostolsk Kirke.

På vegne af AKBU og bestyrelsen

Simon Tind

Nyheder

Relateret nyheder

Se alle nyheder
Kontingent på abonnement
21.9.2023

Kontingent på abonnement

I AKBU gør vi hvad vi kan, så det er så nemt som muligt at melde sig ind og være medlem i en af vores foreninger. Derfor har vi besluttet at introducere en ny måde at opkræve medlemskontingentet, som de fleste af os dog kender rigtig godt.

Indkaldelse til Generalforsamling i AKBU
21.9.2023

Indkaldelse til Generalforsamling i AKBU

Tilmelding til Børne Medarbejder Konferencen
21.9.2023

Tilmelding til Børne Medarbejder Konferencen